Prosta i szybka masa papierowa krok po kroku

Moje dzieci bardzo lubią lepienie z plasteliny i innych mas. Przerobiłyśmy już masę solną, ciastolinę i przyszedł czas na masę papierową. Szukałam w sieci prostego przepisu na nią ale nie bardzo mogłam znaleźć. Brudzenie trzech garnków i gotowanie papki papierowej nie bardzo mi się uśmiechało. W końcu jednego dnia spontanicznie wzięłyśmy się do pracy i jak się okazało wcale nie było to takie trudne.

Co jest potrzebne:

– trochę makulatury – wzięłyśmy Nowości – gazeta codzienna, miękki papier

– mąka, woda

– miska do namoczenia papieru, sitko, garnek, blender

1. Podrzeć gazetę na mniejsze części i wkładać ją do miski z ciepłą wodą. Następnie „memłałyśmy” ją tak żeby cała nasiąkła i rozdrabniałyśmy na mniejsze kawałki. Musi powstać taka grubsza papka papierowa.

2. Jeśli maci blender/shaker to przełożyć papkę do niego dolać wody i zmiksować, powstanie taka gęsta papka. Jeśli nie macie to można palcami gazetę rozdzielać do uzyskania porządanej konsystencji albo spróbować zmiksować ją mikserem.

3. Przelać papkę na sitko i odsączyć. Im mniej wody w masie tym lepiej. Jak będzie jej za duzo masa będzie spływać.

4. Do garnka wsypać 3/4 szklanki mąki, tyle samo lub mniej wody. Wymieszać, zagotować. Chodzi o to aby mąka się rozkleiła, powstanie coś na podobnego do sosu.

5. Do sosu dołożyć masę z sitka, wymieszać. Przełożyć ponownie na sitko i zostawić na chwilę aby odciekło.

Przygotowanie maasy

W czasie gdy masa się odsącza przygotowujemy przedmioty które będziemy obklejać.

Do zrobienia miseczki potrzebna jest np. plastikowa miseczka, czytałam też o porcelanowej/porcelitowej. Prawdopodobnie łatwiej schodzi z niej masa po zaschnięciu. Można obklejać wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ja z obawy, że nie wydobędę masy z środka obklejałam plastikową miseczkę, wywróconą do góry dnem. Masa bez problemu z niej zeszła i w ostatnim etapie schnięcia była zaskakująco plastyczna – gumowa. W miseczkę jak była mokra, wgniatałam kulki z masy solnej.

Do zrobienia wazonika wzięłyśmy plastikową butelkę po śmietanie – odcięłyśmy tylko górną część. Masa ładnie się przyklejała i nie zjeżdżała.

Można również zrobić konstrukcję z drucików owiniętych papierem, obklejać nadmuchany balon i po zaschnięciu spuścić z niego powietrze, lepić figurki. Przy figurkach trzeba wziąść pod uwagę, że po wyschnięciu taka masa się kurczy i figurka wyjdzie tak o 1/3 mniejsza.

Czas schnięcia: lepiłyśmy wczesnym popołudniem, postawiłyśmy nasze „dzieła” obok grzejnika na tackach i rano mogłyśmy już malować. Malowałyśmy farbkami plakatowymi.

Po wyschnięciu masa ładnie zachowuje kształt i córka po obklejeniu wazonika robiła  w nim dla ozdoby dołeczki palcem. Niektórzy przed malowaniem jeszcze szlifują powierzchnię aby była gładka. Masy są różne: z mąką ziemniaczaną, mąką pszenną, klejem do tapet, lub bez dodatków. Wydaje mi się, że każda masa zachowuje się podobnie. Może po wyschnięciu różnice są zauważalne, trudno mi powiedzieć. Nasza masa po wyschnięciu jest sztywna, nie kruszy się i miseczka po malowaniu nie zmieniła kształtu, ani się nie rozpadła.

Wazonik

Miska

Informacje Kolecja
Pełnoetatowa mama, uśmiechnięta optymistka, uwielbiająca prace w ogrodzie czy też ogródku, szycie, haftowanie i takie tam babskie sprawy. Z zachwytem obserwująca jak szybko zmienia się dziecko, fascynatka edukacji domowej.

26 Responses to Prosta i szybka masa papierowa krok po kroku

  1. agata says:

    w tym podpunkcie czwartym to trzeba to wszystko wsypać i w tym garnku musi być masa i wtedy gotujemy ją z tym wszystkim

    Polubienie

  2. karolcia says:

    Ja robie imaczej
    woda klej taki co sie go wyciska nie taki wykrecany
    i ten klej albo do tapet moze byc vikol
    pół nma pół mieszam a na to kawałki reczników jak obkleje

    Polubienie

    • Luna Gaming says:

      ja robię tak że biorę kartonowe pudełko po jajkach rwe je na małe kawałki wrzucam do miski i zalewam ciepłą wodą i długo mieszam potem dodaje półtora łyżek mąki i daje na sitko i odsączam następnie dodaje 2 łyżki mąki mieszam i dodaje 3 łyżki mąki znowu mieszam a potem wszystko dokładnie wyciskam z wody i włala gotowe

      Polubienie

  3. howm says:

    dzieki

    Polubienie

  4. oliwia says:

    a jak zrobic ciastoline

    Polubienie

  5. LOLmiś123 says:

    Dzięki ,bardzo dobry przepis! 🙂

    Polubienie

  6. marian falba says:

    a co zrobić jak się nie ma blędera??????????????????????

    Polubienie

    • Kolecja says:

      „Jeśli macie blender/shaker to przełożyć papkę do niego dolać wody i zmiksować, powstanie taka gęsta papka. Jeśli nie macie to można palcami gazetę rozdzielać do uzyskania porządanej konsystencji albo spróbować zmiksować ją mikserem.” My rozdrabniałyśmy palcami.

      Polubienie

    • Patrycja says:

      Ja właśnie spaliłam nowy blender na tym wynalazku 🙂

      Polubienie

  7. ola says:

    A ile taka masa wytrzyma?? Czy szybko sie psuje?

    Polubienie

    • Kolecja says:

      Jeśli wytwór z masy zostanie dobrze wysuszony i zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci np. polakierowany to postoi naprawdę długo. Nasza miseczka wysuszona i pomalowana farbami plakatowymi stała chyba z pół roku. Nic się znią nie działo, ale porządnie się zakurzyła i ukruszyła więc wyrzuciłyśmy ją. Wazoniki stoją do dziś.

      Polubienie

  8. Denerys says:

    Masa papierowa fajna, tylko czy można ją przechowywać w kulkach tak jak piszą na tej stronie? http://pogodnyczas.blogspot.com/2013/04/masa-papierowa-jak-zrobic-i-jak.html

    Polubienie

  9. Kasieńka says:

    Jak myślicie, czy można tak z papierem toaletowym zamiast z gazetą?

    Polubienie

  10. ala says:

    Czy można użyć do masy papierowej kolorowych gazet? i ile ich użyć?

    Polubienie

    • Kolecja says:

      Myślę, że tak. Podejrzewam tylko, że troszkę dłużej będą miękły – zależy od papieru. Ilość musisz sprawdzić doświadczalnie – w zależności od ilości masy jaką chcesz otrzymać.

      Polubienie

  11. Gabriela Shinigami (Cosplayer'ka) =) says:

    Czym najlepiej polakierować i pomalować dzieło? (Zastanawiam się czy reszta klejo-lakieru/farb do decoupage będzie dobra) 🙂
    Czy można użyć zwykłego papieru do drukarki? 😮
    Czy jeżeli będę to przenosić w plecaku to się połamie? 😉
    Powinnam to zdjąć z formy zanim wyschnie do końca, czy dopiero jak będzie twarde? 😛
    Lepiej przyklejać dodatki kiedy masa jest jeszcze do kształtowania, czy po ukończeniu jakimś mocnym klejem (np. Kropelką)? 😀
    (Jeżeli cześć moich pytań jest bez sensu, to przepraszam, ale nigdy nie miałam do czynienia z masą papierową (tylko z gliną) i chciałambym zrobić kilka masek na bazie czaszy :-/ )

    Polubienie

    • Kolecja says:

      Czym najlepiej polakierować i pomalować dzieło?
      – Malowałyśmy farbami plakatowymi
      Czy można użyć zwykłego papieru do drukarki?😮
      – Podejrzewam, że będzie za twardy ale trzeba by spróbować.
      Czy jeżeli będę to przenosić w plecaku to się połamie?😉
      – Zależy co robisz i jaki plecak 😉
      Powinnam to zdjąć z formy zanim wyschnie do końca, czy dopiero jak będzie twarde?😛
      – My czekałyśmy aż dobrze zaschnie.
      Lepiej przyklejać dodatki kiedy masa jest jeszcze do kształtowania, czy po ukończeniu jakimś mocnym klejem (np. Kropelką)?😀
      – Jak wyschnie będzie twarda powierzchnia, jak chcesz żeby elementy ozdoby były zagłębione to wciśnij póki mokra
      (Jeżeli cześć moich pytań jest bez sensu, to przepraszam, ale nigdy nie miałam do czynienia z masą papierową (tylko z gliną) i chciałambym zrobić kilka masek na bazie czaszy:-/ )
      – Kto pyta nie błądzi.
      Pozdrawiam

      Polubienie

  12. Janka says:

    Paskudne rzeczy ci wyszły.

    Polubienie

  13. Pingback: Wychowanie przedszkolne Średniaki – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księcia Janusza

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.