O ortografii słów kilka

Witajcie, pół dnia wczoraj próbowałam dodać wpis. Niestety moje połączenie z internetem jest straszne, ciągle zrywa albo „chodzi” wszystko tak straszne wolno, że idzie zapomnieć co się chciało zrobić. No cóż, w miejscu którym mieszkamy nie ma szans na stałe łącze. No, ale do rzeczy.

O ortografii pisałam już kilka razy. W sumie ciężko napisać, że o ortografii raczej o tym jak zapamiętać pisownię, o sposobie nauki, o programach do niej.

Nauka pisania – ortografia wpis z 18.XII.2011 roku

Kilka sposobów na problemy z ortografią wpis z 5.III.2013 roku

Sądząc po ponawiających się pytaniach na grupie jest to temat cały czas aktualny dla każdego, w każdym wieku. Gdy piszemy na komputerze możemy włączyć funkcję sprawdzania błędów i nie stresować się, że zrobimy „byka”. Dzieci jednak muszą przećwiczyć zasady na papierze i zapamiętać jak się co pisze.

Przeglądając pliki na dysku znalazłam interesujący program edukacji ortograficznej w klasach młodszych „ WESOŁA ORTOGRAFIA”. Autorki tego programu są nauczycielkami klas początkowych z kilkunastoletnim stażem: mgr Joanna Janiak, mgr Alicja Kotowska, mgr Ewa Malik, mgr Iwona Moneta. Program zawiera wstęp, cele, metody, formy i treści kształcenia, propozycje ćwiczeń do realizacji, przewidywane osiągnięcia uczniów, ewaluację programu (test ortograficzny do przeprowadzenia po każdym etapie nauki ). Formułowanie tego programu poprzedziła analiza podstawy programowej dla I etapu edukacyjnego oraz treści kształcenia i przypisanych im poziomów umiejętności zawartych w realizowanym szkolnym programie nauczania dla klas I – III szkoły podstawowej w zakresie ortografii. Program zawiera w sobie elementy systemu dydaktycznego Kolorowa Ortografia – zabawy, ćwczenia oraz są w nim również zawarte elementy pedagogiki Marii Montesori. Kolorowa Ortografia opiera się na przypisaniu poszczególnym ortogramom (tzn. Ŝ, rz, ó, u, h, ch, i wyjątkom) stałych kolorów i jest jedynym bezstresowym, pamięciowo-wzrokowym sposobem uczenia się i nauczania pisowni. Program zawiera również bardzo obszerną bibliografię, zawierającą ciekawe pozycje. Bardzo pomocne jak dla mnie jest w nim to, że program nauczania jest rozpisany na kolejne miesiące i dzięki temu mogę zachować porządek w tym co przekazuje dziecku. Do pobrania TU.

W sieci można znaleźć różne pozycje do nauki ortografii, niektóre są ciekawe, niektóre bardzo nie trafione chociaż wydane. Niezawodną pomocą do nauki jest oczywiście słownik ortograficzny, czasem bawimy się nim z córką. Ja pisze jakieś wyrazy a ona odszukuje je w słowniku i sprawdza czy są dobrze napisane. Używamy tradycyjnego, książkowego słownika, ale w czasach kiedy bardzo popularne stały się tablety można mieć słowniki w wersji elektronicznej pod ręką i zabawa będzie tak samo fajna.

Informacje Kolecja
Pełnoetatowa mama, uśmiechnięta optymistka, uwielbiająca prace w ogrodzie czy też ogródku, szycie, haftowanie i takie tam babskie sprawy. Z zachwytem obserwująca jak szybko zmienia się dziecko, fascynatka edukacji domowej.

One Response to O ortografii słów kilka

  1. Pingback: Ćwiczenia ortograficzne | Myśli małe i duże

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: