Edukacja domowa

Co to jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to nic innego jak objęcie przez rodziców roli nauczycieli swoich dzieci, zupełnej odpowiedzialności za tempo i sposób przyswajania przez nie wiedzy z ominięciem oddawania dziecka do szkoły czy przedszkola.

Jak to jest w Polsce?

Edukacja domowa w Polsce nie jest żadną fanaberią rodziców, ustawa o systemie oświaty zezwala na taki tryb uczenia się dziecka. Jednak dziecko formalnie jest zapisane do szkoły chociaż do niej nie uczęszcza. Ze względu na brak rejonizacji można dziecko zapisać do przychylnej szkoły w wybranym miejscu w Polsce. Szkoła min. przekazuje rodzicom podstawę programową na dany rok, swoje wymagania współpracy. Dzieci muszą pod koniec roku zdać egzamin i zaliczyć program, który musiały opanować w danym roku. Dostają świadectwo ukończenia danej klasy. Pozytywne zaliczenie egzaminów „pozwala” im kontynuować naukę w trybie ED.

Ze względu na narzucony program do opanowania tzw. unschooling w Polsce jest praktycznie nie możliwy.

Jak to jest za granicą?

” Edukacja domowa najbardziej popularna jest w krajach anglosaskich, np. w Stanach Zjednoczonych i Australii. W USA z tej formy nauki korzysta ok. 2,5 miliona dzieci (każdy stan ma własne przepisy dotyczące nauki w domu). Bardzo prężnie działa HSLDA – stowarzyszenie zrzeszające rodziców samodzielnie uczących dzieci w domu. W ostatnich latach taką formę edukacji zaakceptowały tak prestiżowe uczelnie jak Harvard i Princeton oraz stanowe szkoły średnie. Nauka w domu zyskuje zwolenników także w Europie. Jednak nie wszystkie kraje dopuszczają taką formę edukacji. Zabroniona jest ona np. w Niemczech. Bardzo liberalne prawo jest w Wielkiej Brytanii. Tam rodzice nie są zobowiązani do posiadania uprawnień, np. wykształcenia pedagogicznego. Nie muszą też przestrzegać programu szkolnego ani liczby prowadzonych zajęć. Poza tym dziecko uczone w domu nie jest zmuszone do zdawania jakichkolwiek egzaminów – nawet takich, jakie zdają jego rówieśnicy w szkołach. W Czechach dzieci między piątym a 12. rokiem życia również mogą być uczone przez rodziców. Później muszą już chodzić do szkoły. Ustawodawcy swoją decyzję argumentowali troską o dobro dzieci i koniecznością nauki pracy w grupie.” Źródło

Na podstronach:

Edukacja domowa – Polska

ED- świat

gromadzę linki do artykułów, wywiadów, audycji radiowych i telewizyjnych, blogów, prezentacji itp. na temat edukacji domowej.

Zapraszam!

Reklamy

One Response to Edukacja domowa

  1. Pingback: Spotkanie na temat edukacji domowej. | Myśli małe i duże

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: