Edukacja domowa

Co to jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to nic innego jak objęcie przez rodziców roli nauczycieli swoich dzieci, zupełnej odpowiedzialności za tempo i sposób przyswajania przez nie wiedzy z ominięciem oddawania dziecka do szkoły czy przedszkola.

Jak to jest w Polsce?

Edukacja domowa w Polsce nie jest żadną fanaberią rodziców, ustawa o systemie oświaty zezwala na taki tryb uczenia się dziecka. Jednak dziecko formalnie jest zapisane do szkoły chociaż do niej nie uczęszcza. Ze względu na brak rejonizacji w obrębie dzielnicy lub miasta, można dziecko zapisać do przychylnej szkoły w wybranym miejscu w województwie w którym mieszka dziecko. ED można rozpocząć w każdej chwili roku szkolnego. Rejonizacja jest co do województwa w którym mieszka dziecko.

Rodzice muszą spełnić jednak kilka warunków. Muszą złożyć: podanie do dyrektora placówki, opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej na temat rozwoju dziecka – nie jest to żadne pozwolenie wydawana przez poradnię tylko opinia, oświadczenie dotyczące zapewnienia dziecku warunków do kształcenia, zobowiązanie dotyczące przystępowania przez dziecko do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Druki dokumentów najczęściej można pobrać na stronie szkoły.

Szkoła przekazuje rodzicom min. podstawę programową na dany rok, swoje wymagania współpracy, w wielu wypadkach zapewnia podręczniki. Dzieci muszą pod koniec roku zdać egzamin i zaliczyć program, który musiały opanować w danym roku. Dostają świadectwo ukończenia danej klasy. Pozytywne zaliczenie egzaminów “pozwala” im kontynuować naukę w trybie ED.

Ze względu na narzucony program do opanowania tzw. unschooling w Polsce jest praktycznie niemożliwy.

Jak to jest na świecie ?

” Edukacja domowa najbardziej popularna jest w krajach anglosaskich, np. w Stanach Zjednoczonych i Australii. W USA z tej formy nauki korzysta ok. 2,5 miliona dzieci (każdy stan ma własne przepisy dotyczące nauki w domu). Bardzo prężnie działa HSLDA – stowarzyszenie zrzeszające rodziców samodzielnie uczących dzieci w domu. W ostatnich latach taką formę edukacji zaakceptowały tak prestiżowe uczelnie jak Harvard i Princeton oraz stanowe szkoły średnie. Nauka w domu zyskuje zwolenników także w Europie. Jednak nie wszystkie kraje dopuszczają taką formę edukacji. Zabroniona jest ona np. w Niemczech. Bardzo liberalne prawo jest w Wielkiej Brytanii. Tam rodzice nie są zobowiązani do posiadania uprawnień, np. wykształcenia pedagogicznego. Nie muszą też przestrzegać programu szkolnego ani liczby prowadzonych zajęć. Poza tym dziecko uczone w domu nie jest zmuszone do zdawania jakichkolwiek egzaminów – nawet takich, jakie zdają jego rówieśnicy w szkołach. W Czechach dzieci między piątym a 12. rokiem życia również mogą być uczone przez rodziców. Później muszą już chodzić do szkoły. Ustawodawcy swoją decyzję argumentowali troską o dobro dzieci i koniecznością nauki pracy w grupie.” Źródło

Tu gromadzę linki do artykułów, wywiadów, audycji radiowych i telewizyjnych, blogów, prezentacji itp. na temat edukacji domowej:

Edukacja domowa - Polska 

Edukacja domowa - świat

 

Zapraszam!

One Response to Edukacja domowa

  1. Pingback: Spotkanie na temat edukacji domowej. | Myśli małe i duże

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: